Ručná výroba

Výroba jedného páru topánok zaberie aj 100 hodín poctivej práce. Nepoužívam žiadne stroje. Každý steh na obuvi robím ručne. Je to precízne dielo, ktoré musí byť vypracované do posledného detailu. Vyžaduje veľa trpezlivosti a zručnosti.

Postup výroby začína zmeraním klientovej nohy, obvykle zaznamenávam aj tvar nohy, jej zvláštnosti, aby topánky zákazníkovi skutočne sadli. Na základe údajov z merania vyhotovím drevený model klientovej nohy, tzv. kopyto, ktoré mi pomáha pri lepšom modelovaní tvaru obuvi. Následne si na papier rozvrhnem základné časti topánky. Tieto potom prekreslím priamo na kožený materiál, z ktorého bude obuv vyrobená.

Nasleduje dôležitý krok zošívania jednotlivých častí, čím postupne vytváram zvršok topánky. Koža sa musí pripraviť na aplikáciu rôznych kovových prvkov, viazania, takže sa rôzne napína a zdobí. Po ručnej kompletizácii zvršku prichádza na rad podrážka, pridávanie stielky na špičku, pätu a jej tvarovanie. Doplňuje sa tiež opätok. V záverečnej fáze výroby doťahujem drobné detaily a formujem konečný tvar obuvi. Nakoniec obuv poriadne vyčistím a vyleštím.